Categories
HOME

Butësia dhe Rrezatimi i Lëkurës Tënde Vjen pas 10 Minutash, me Këto Receta të Panjohura…

Ne besojmë se natyra e ka përgjigjen për të gjitha problemet dhe duam t’ju sjellim recetat më të mira dhe efektive për kujdesin e bukurisë.

Sot, do të donim të ndajmë dy receta me ju: e para do t’ju heqë rrudhat dhe e dyta do t’ju ndihmojë të hiqni qimet e padëshiruara të fytyrës.

Rezultati i kombinuar është lëkurë e butë dhe që rrezaton në çdo moshë!

Recetë për krem kundër rrudhave

© freepik

Do t’ju duhen:

– 2 lugë vazelinë

– 1 lugë vaj bajame ose vaj ulliri

– 1 e verdhë veze

– 1 lugë mjaltë

– 1 avokado e pjekur

Si ta përgatisni:

Ngroheni vazelinën për disa sekonda derisa të zbutet nëse është e ngrirë – ose në një tenxhere në sobë ose në një enë të sigurt në mikrovalë.

Shtoni mjaltin dhe përziejeni mirë. Shtoni pjesën tjetër të përbërësve, me të verdhën e vezës në fund. Përziejini mirë derisa të merrni një pastë homogjene. Vendosni kremin në një kavanoz të mbuluar dhe tundeni mirë.

Si të përdorni:

– Para së gjithash, lëreni përzierjen të qëndrojë për të paktën 5 minuta.

– Lajeni dhe thajeni fytyrën tuaj shumë mirë dhe pastaj aplikoni kremin në fytyrën tuaj.

– Butësisht masazhojeni për disa minuta në lëvizje rrethore, duke përdorur gishtat e unazës.

– Lëreni të qëndrojë për 30 minuta dhe pastaj hiqeni me një copë pambuku ose një peshqir të lagur me ujë mineral.

Shijoni rezultatet!

Maska për heqjen e qimeve të padëshiruara në fytyrë

Do t’ju duhen:

– 2 lugë plot me miell gruri

– 1/4 lugë shafran

– 3 deri 4 lugë qumësht të freskët

– 1 lugë lëng limoni

– 1 lugë vaj kokosi

Si ta përgatisni:

Shtoni të gjithë përbërësit së bashku në një tas dhe përziejini mirë deri sa të merrni një pastë të trashë. Rezultati duhet të duket si një masë e verdhë vajore.

Si ta përdorni:

– Aplikoni një shtresë të trashë paste në fytyrë, duke shmangur qepallat dhe vetullat.

– Përhapeni pastën në të gjitha zonat ku doni të hiqni qimet.

– Lëreni maskën të thahet për 10 minuta.

– Fërkoni butësisht maskën e thatë me gishta për ta hequr atë.

– Kur të mbaroni, lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe thajeni me një peshqir të butë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.